VÝŽIVOVÉ PORADENSTVÍ

„ ČLOVĚK JE OVLÁDÁN ENERGIEMI POTRAVY “

Chcete se cítit dobře, zdravě a plní energie? Dejte svému tělu, co potřebuje a ono se vám odmění dobrou náladou, zdravím a dostatkem energie na všechny vaše sny a cíle.

Energie v přírodě se neustále přeměňuje, ukládá a zase uvolňuje. Organismy, včetně člověka, ji do sebe prostřednictvím různých látek absorbují a ukládají a v případě potřeby ji použijí. Tomuto koloběhu energie a látek se říká metabolismus. Zdrojem energie jsou živiny obsažené v potravě, které jsou pomocí enzymů rozkládány a vstřebávány v trávicí soustavě. Sacharidy se štěpí na jednoduché cukry, tuky jsou rozloženy na mastné kyseliny a glycerol, bílkoviny na aminokyseliny. Tuto chemicky vázanou energii pak dokážou naše svaly přeměnit na energii mechanickou.

Jednoduché organismy potřebují pochopitelně méně energie než organismy větší a složitější. Hmyz jistě nepotřebuje tolik energie jako lev lovící v savaně kopytníky. Proto hmyzu stačí jen několik kapek šťávy z rostlin, kdežto lev nutně potřebuje nasytit masem, ve kterém je ukryto mnohem více energie.

Vše je tedy jednoduše řečeno závislé na příjmu a výdeji. Jak jednoduché!

Zkusme teď spolu najít své správné místo v potravinovém řetězci a nastavit svůj metabolismus správným směrem. Kupodivu k tomu vede pár jednoduchých zásad, které pak bohužel zase není tak jednoduché dodržovat. Pomůže nám k tomu ale výrazně naše touha po změně (jak tělesné, tak mentální), stanovení si dosažitelných cílů, event. spolupráce s odborníky.

  • správná strava

Na začátek je dobré věci si nekomplikovat a začít jednoduše. Správná potravina by měla být, pokud možno, co nejvíce:

  • čerstvá
  • s minimálním (pokud možno žádným) obsahem aditiv (éček)
  • minimálně technologicky upravená

Další alternativy a postupy je dobré nastavit pro každého individuálně. Jedná se především o stanovení přípustné a hlavně vyhovující úpravy a množství stravy.

  • správné myšlení

Pomineme-li fakt, že vše co se děje kolem nás bychom měli vnímat, pokud možno, co nejvíc pozitivně, tak správné myšlení u tématu výživy by mělo být spíše nazváno „správný postoj k jídlu“. Je potřeba jíst všechna jídla s radostí a chutí. Výraz „povinnost“ je ve stravování velmi nešťastný a dříve či později vede k nedodržování nastavených stravovacích zásad a (nebo) k nekontrolovatelnému „přežírání“ a chutím na sladké, slané apod. I správné stravování může být chutné a pestré.

  • správný spánek

O spánku už bylo napsáno mnohé, takže se spokojíme jen s tím základním, že se budeme snažit mít spánku dostatek a neplýtvat čas na spánek vysedáváním u televize nebo počítače. Každý sám si je schopen určit, kolik hodin spánku mu nejlépe vyhovuje a pokud ne, je zřejmě potřeba „něco“ změnit a (nebo) se s „někým“ poradit.

  • správný pohyb

Mnohým lidem při vyslovení pojmu „sport“ nebo „pohyb“ naskakuje husí kůže. Navíc v souvislosti s touhou zlepšit si postavu či zdraví se může (nezasvěceným) zdát, že pro dosažení stanoveného cíle je nezbytně nutné trápit tělo nepřiměřenou a současně ne vždy oblíbenou fyzickou aktivitou připomínající zdolávání světových rekordů.

Nic takového, jako je trápení svého těla vysokou zátěží, není potřeba.

Dokonce je to nežádoucí, protože prakticky vždy vede k (fyzickému i emočnímu) přetrénování a to znemožňuje dosáhnout vytyčeného cíle. K celkové spokojenosti je zapotřebí nastavit odpovídající typ pohybu, jeho intenzitu a pravidelnost. Pravdou je, že ne každý a ne vždy si to dokážeme určit sami. V tomto případě je dobré se spojit s nějakým odborníkem.

  • správné činy

Mnoho z vás mi dá určitě za pravdu, že nic tak nepotěší na těle i na duchu jako dobrý skutek. Zvlášť když se hezky chováme ne jen k ostatním, ale především k sobě samým. Není to nic sobeckého, jen jednoduchý zákon akce a reakce, jsem-li já spokojen, mohou být spokojení i ti kolem mě.

Veškeré negativní činy jako je např. lež, závist a přetvářka nás velmi vysilují a ubírají nám energii.

  • správný spánek

Mnohým se může zdát, že spánek přeci ke správnému výdeji nemůže patřit, ale jak zní prastaré přísloví „Není spaní, jako s paní“ :o)

Naše výživové poradenství nespočívá ve striktním nastavení jídelníčku či tréninkových lekcí, ale v nastavení směru, kterým je dobré kráčet k vytyčenému cíli.

Přesto vám dáme k dispozici náměty, jak zdravě a chutně vařit:

http://www.skolazdravehovareni.cz

a jak zdravě a efektivně cvičit:

http://www.onlinefitness.cz

Máte zájem?

Pokud máte zájem o výživové poradenství, nebo se chcete dotázat na další detaily nabízených služeb. Klikněte na tlačítko „Mám zájem“ a můžete nás kontaktovat.